تبلیغات
اصلح ترین اندیمشک

اصلح ترین اندیمشک
اندیمشک سرای مردم غیور و قهرمان 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظر خود را راجع به مطالب وبلاگ بگویید.


پیکر این شهید عصر روز سه شنبه با حضور اقشار مختلف مردم از سردخانه اندیمشک به بخش الوار گرمسیری شهر حسینیه منتقل و پس از تشییع در قطعه شهدای حسینیه به خاک سپرده می شود.

 یک گروه از کارکنان ایرانی پروژه خط انتقال گاز نفت شهر به بغداد روز جمعه در پایان کار و هنگام بازگشت در الندی منطقه ای در جنوب شرق خانقین در استان دیالی عراق، مورد حمله یک گروه تروریستی قرار گرفت.

ˈ اسماعیل خانه فروش ˈ اهل شهر حسینیه ، متولد سال ۱۳۵۸ متاهل و دارای دو فرزند از کارکنان خط لوله گاز ایران در این حادثه به همراه جمعی از همکاران خود به شهادت رسید.

مردم شهر حسینیه مرکز بخش الوار گرمسیری اندیمشک ۵۳ شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده اند.


پی نوشت: ضمن تسلیت به مردم الوار گرمسیری، شهر حسینیه و اندیمشک برای این عزیز آرزوی مغفرت و برای خانواده ایشان صبر خواستارم. ضمن اینکه به برادر این بزرگوار سعید خانه فروش بخصوص تسلیت میگم


[ بیست و ششم آذر 92 ] [ 09:58 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]

صید عیسی دارایی نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو یی در خصوص مهم نخواندن استعفای نمایندگان خوزستان از طرف برخی نمایندگان اظهار داشت:اگر باهنر و توکلی می خواهمد بفهمند ما درست می گوییم یانه مرد باشند و استعفای ما را اعلام وصول کنند تا ببینند ما روی حرف خود مانده ایم یا نه!

وی با بیان اینکه ما دنبال لقب نمایندگی نیستیم تصریح کرد:در مجلس قسم خورده ایم از رای مردم حراست کنیم اگر کیسه ایی برای خودمان می خواستیم بدوزیم استعفا نمی کردیم.

عیسی دارایی گفت: بعضی از همین اقایانی که استعفای نمایندگان خوزستان را بی اهمیت می خوانند از بی بی سی برای جمهوری اسلامی بدتر هستند و حرف هایی که رسانه های معاند با نظام می زنند از حلقوم اینها می شنویم.

وی  اضافه کرد: همین اقایانی که برای یک وبلاگنویس ضد انقلاب پیراهن خود را پاره کردند و وقت مجلس را گرفتند اما امروز برای ۵ میلیون انسان شیعه در خوزستان که بیشترین شهید را برای این نظام و انقلاب داده است سکوت می کنند.

نماینده مردم اندیمشک با بیان اینکه ما به توزیع ناعادلانه بودجه اعتراض داریم  تصریح کرد: وضعیت مملکت را می دانیم اما می گوییم اگر کاهشی در بودجه خوزستان است باید برای همه باشد.

دارایی با بیان گوشه ایی از این ناعدالتی ها عنوان داشت:چرا ۵۰۰میلیارد تومان فولاد خوزستان را برای استان دیگر خرج کنند این پول را باید خرج مردمی کرد که ریزگردها نابودشان کرده است

وی ادامه داد:این پول را خرج مردمی کنند که ۲۱ هزار نفر آنها به خاطر آلودگی هوا راهی بیمارستان ها شدند مردمی که در محاصره آب قرار دارند ولی آب شرب ندارند.

دارایی افزود:خوزستان از لحاظ جاده ایی سیزدهمین استان کشور هستند و جاده های ارتباطی استان هنوز متعلق به گذشته است و کاری ما برای اینها نکرده ایم

نماینده مردم اندیمشک در پایان تاکید کرد:نماینده های مجلس نماینده تمام مردم کشور هستند نه نماینده یک شهر واستان خاصی باید حق را گفت.


پی نوشت: بسیار خرسندم که بالاخره یه مصاحبه از نماینده فعال!!!!!شهرمون دیدم. فقط ابهامی که برام پیش اومده اینه که این ضد انقلابی وبلاگ نویس کیه؟؟؟؟؟؟ شما میدونید؟؟؟؟؟


[ بیست و ششم آذر 92 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]
اولویتم ایجاد آرامش در استان بود/ دیروز نوکر بوشهری ها بوده و از امروز کاکای آنها هستم/ بزرگی بوشهری ها را هرگز فراموش نمی کنم

 استاندار سابق بوشهر با بیان اینکه هیچ‌گاه خودم را غیر بومی بوشهر ندانستم، گفت: 15 ماه نوکر مردم بوشهر بودم و از حالا کاکای آنها هستم.

به گزارش بوشهرنا؛ فریدون حسنوند در ائین تودیع و معارفه استاندار بوشهر اظهار داشت: باید ابتدا از مردم استان بوشهر تقدیر کنم که سختی‌ها را تحمل می‌کنند اما همراهی خود را قطع نمی‌کنند و تلاش‌ها را به خوبی می‌بینند.

گزیده ای از سخنان بیستمین استاندار بوشهر را در ادامه می خوانید:

http://img7.irna.ir/1392/13920920/2563217/n2563217-3646749.jpg


 •  20 تیرماه سال گذشته به عنوان بیستمین استاندار بوشهر منصوب شده و 20 آذرماه نیز مسئولیت را تحویل می دهم. در این مدت اگر توفیقی بوده زحمت آن بر گردن مسئولان بوده است و اگر هم قصوری صورت گرفته است مسئولیت آن را بر عهده می‌گیریم.
 • پس از آنکه وزیرکشور اعلام کرد تمام استانداران تغییر می کنند، تلاش بنده، بازدیدهای شهرستانی و پیگیری امور را با جدیت بیشتر از گذشته دنبال کردم، چون دیدم وقتی می دانی که دیگر استاندار نیستی، اخلاص شما در کار کردن بیشتر می شود.
 • در پایان عمر دولت به استان بوشهر آمدم و در بدترین شرایط بودجه و اعتباری کشور قرار داشتیم که تخصیص اعتبارات حداکثر 32 درصد بود و با کمبود ارزاق در کشور مواجه بودیم و استان باید ارزاق مورد نیاز را هم برای خود و هم برای کشور تامین می‌کرد.

 

 • همچنین انتخاباتی هم در بعد ملی و هم در بعد محلی را باید برگزار می‌کردیم و باید آموزش‌ها را انجام می‌دادیم و همچنین استان را برای میزبانی از چند میلیون مهمان نوروزی آمادگی می‌کردیم و همچنین آمادگی لازم را برای تغییر دولت و جابجایی‌ها مهیا می‌ساختیم.

 

 • هر چند برخی احساس می‌کردند که در این فضا باید معطل شود و لنگان لنگان پیش برود ولی در کنار این مسائل، چند مرحله سیل و زلزله را نیز در استان تجربه کردیم که تلاش کردیم کارهای خوبی را در استان انجام دهیم.
 •  از وقتی به بوشهر آمدم، حوادثی مثل رخ داد و برخی به شوخی گفتند: با آمدن حسنوند زلزله هم آمد، این در حالیست که در اندیمشک به من می گفتند "فریدون زلزله، محبوب هرچی دله". (خنده حاضران)
 • نمی خواهم گذشته استان و چالش های سیاسی را یادآوری کنم، ولی می گویم ایجاد آرامش در فضای استان را در دستور کار دادیم و شاهد حضور گروه‌های مختلف سیاسی بودیم طوری که شورا و شهرداری بوشهر که تحریم بودند را در کنار خود آوردیم

 

 • در دوره استانداری بند برنامه‌محوری را نیز به عنوان یکی دیگر از اصول قرار دادیم و هم سند اشتغال پنج‌ساله استان را همگام با سند چشم‌انداز 20ساله تنظیم کردیم تا بودجه اختصاص یافته بر این اساس تخصیص یابد.

 

 • در استان بوشهر اعلام کردیم که 20 ساعت در هر روز باید کار انجام شود که این موضوع مبتنی بر صحبت‌های مقام معظم رهبری بود. یکی از برترین شوراهای تامین در کشور را داشتیم و شورای اداری ما نیز جزو هماهنگ‌ترین‌ها بود.
 •  تلاش داشتیم استان بوشهر به جهانیان شناسانده شود و جشنواره بین‌المللی شعر در خارگ برگزار شد و جزیره خارگ به عنوان نقطه دلاوری به جهان معرفی شد و روز ملی خلیج فارس را نیز در بوشهر برگزار کردیم و نشان دادیم که خلیج فارس متعلق به بوشهر است و تشییع جنازه شهدای گمنام را در بوشهر و جزیره فارسی برگزار کردیم و همچنین افتتاح چهار هزار پروژه را در روستای چارک با حضور رئیس جمهور برگزار کردیم.
 •  اولین استانی بودیم که با انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور، پیشنهاد دادیم که استان بوشهر با اتکا به بودجه استانی اداره شود که چند برابر بودجه دولتی است.

 

 • در بحث برون مرزی نیز تشکیل شورای رقابت خارجی به عنوان مرکز مبادلات تجاری را در دستور کار قرار دادیم تا ارتباطات استان بوشهر اب کشورهای حاشیه خلیج فارس آسان شود و از سرمایه‌گذاران دیگر کشورها استفاده کنیم.

 

 • هیچ‌گاه خودم را غیربومی بوشهر ندانستم و همواره برای دفاع از حقوق مردم بوشهر تلاش کردم و خودم را یک بوشهری می‌دانستم و عشق و علاقه مردم را نیز در جای جای استان بوشهر می‌دیدم

 

 • مردم بعد از این انتخابات امید به تحول و پیشرفت دارند و حتما تغییرات مدیریت می‌تواند باعث افزایش امید باشد و ما نیز در حد توان خود تلاش کریم و آمادگی لازم را برای کمک به آقای سالاری در استان بوشهر داریم.
 • ضمن قدردانی از مردم، مدیران و رسانه های استان باید بگویم بزرگی و مردانگی مردم بوشهر را هرگز فراموش نخواهم کرد.
 • مردم نجیب بوشهر سختی‌ ها را تحمل کرده و همیشه همراه بودند. رسانه‌ ها نیز با وجود کاستی‌ها و اشکالات نقد منصفانه داشتند و حمایت برادرانه خود را از ما دریغ نکردند.
 • هیچگاه خودم را غیر بومی تصور نکردم و از این پس کاکای بوشهری ها هستم و در صورت نیاز آماده هرگونه همکاری و همفکری با استاندار جدید هستم.

[ بیست و یکم آذر 92 ] [ 11:39 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]
فریدون حسنوند: من را همیشه آکا و ناخدا خود بدانید!

فریدون حسنوند استاندار پیشینبوشهر در جلسه معارفه استاندار جدید بوشهر دکتر سالاری؛ با تشکر از مردم بوشهر اظهار داشت: مردم بوشهر همیشه در برابر مشکلات صبور بودند و من بزرگی این مردم را فراموش نخواهم کرد.
وی در ادمه افزود: در این مدت بیشترین کار به دوش مدیران این استان بود  و کمترین کار به دوش مدیر ارشد اما اگر مشکلی پیش می آمد سعی می کردیم با هم فکری با هم برای برای بالا بردن سطح کیفی کار آن مشکل را حل کنیم .او اشاره کرد : شهریور ماه سال گذشته در آئینی که با حضور نجار وزیر کشور وقت من جایگزین محمدحسین جهانبخش در استانداری بوشهر شدم و سکان هدایت استان را به دست گرفتم ودر همان روز اول با مدیران استان بوشهر اتمام حجت کردم واز مدیران اجرایی استان می‌خواستم هزینه‌ای را صرف سبدهای گل و پلاکارد نکنند و اوقاتی را که می‌خواهند برای ملاقات و تبریک صرف کنند به بازدید از پروژه‌های عمرانی بپردازند.

استاندار پیشین ادامه داد: 20 ساعت از شبانه‌روز را برای خدمت‌رسانی به مردم اختصاص خواهم داد و در این مدت تمام مدیران اجرایی باید برای توسعه استان و خدمات مطلوب به مردم همگام و همراه با ما تلاش کنند.

حسنونداضهار داشت :سال 91 سالی سخت از نظر مالی برای دستگاه‌های اجرایی بود و درصد تخصیص اعتبارات نیز پائین بود ولی حسنوند با تلاش‌ها و پیگیری‌های خود توانست اعتبارات خوبی را برای اجرای طرح‌های نیمه‌کاره استان بوشهر جذب کند و عملیات اجرایی این طرح‌ها را سرعت ببخشد.
وی افزود: طی 15 ماه حضور من در استان بوشهر شاهد وقوع سه مرحله بلایای طبیعی در استان بوشهر بودیم که زمین‌لرزه شهرستان دشتی، جاری شدن سیل در شهرستان دشتستان و همچنین زمین لرزه اخیر در شهرستان دشتستان را می‌توان به عنوان سه حادثه تلخ استان بوشهر عنوان کرد که در هر یک از این حوادث چندین نفر جان خود را از دست دادندولی این بلایای طبیعی به خوبی مدیریت شدند.

حسنوند در صحبت پایانی خود گفت: مردم بوشهر!شما را فراموش نخواهم کرد و همیشه در خدمت شما هستم و من را "آکا و ناخدا " خود بدانید.
(در گویش محلی بوشهر آکا یعنی برادر بزرگتر و ناخدا به فرد مورد اعتماد می گویند)

پی نوشت مدیر: ضمن خسته نباشید به آقای حسنوند برای ایشان آرزوس موفقیت و سلامتی می کنم

[ بیست و یکم آذر 92 ] [ 11:16 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]

§        ساکنین بخش الوار گرمسیری عمداً ازتیره « دیر ک ون » از  طوایف و ایلهای بالا گریوه هستند، ایل موسوم به « دیر ک ون » که عده ای به اشتباه آن را « دریکوند » می نامند یکی از پر جمعیت ترین طوایف بالا گریوه است 

§        « دیر ک » مرکب از دو کلمه ی « دیر » به مفهوم « دی » به مفهوم « ده » و « رک » به مفهوم تکیه گاه و پشتیبان و در مجموع به معنی پشتیبان ده و یا کد خدا ی طایفه و ده و مفاهیمی از این دست است از سوی دیگر « دیرک » واحد سکه طلا نیز بوده است .

o       همچنین « دیر ک ون » نیز به دو صورت تلفظ می شود اما هم اکنون دریکوند خوانده می شود که اشتباه است ، این واژه در سال 1320 خورشیدی متداول شده است.

§        ایل « دیر ک ون » عبارت است از مجموع طوایف و تیرها یی که به نام «دیرک» نامی شده اند ، دکتر امان الهی که خود از این ایل می باشد در موارد مختلفی ایل  « دیر ک ون » را ترسیم کرده است که نتیجه برآیند آنها چنین است ( طوایف و گروهایی که روی هم رفته  « در کوند » ( به غلط دریکوند ) می نویسند نام گرفته اند از تیرهای مختلفی تشکیل شده اند و یا به عبارت دیگر منشأ واحدی ندارند .

§        وجه تسمیه « در کوندها » ناشی از نام « در ک » می باشد که معاصر شاهوردیخان آخرین اتابک قدرتمند لرستان بود که در ( 1006 ) به دستور شاه عباس صفوی به قتل رسید ، بر اساس روایت محلی تیره های ساتیاروند ، گلالی ، شورابی ، طالبوند ، زینی وند ، کرفند ، یاقوند و طافی از نسل « در ک »  می باشند و بنا به روایات محلی دختــــــر « درک »   به عقد بهار ( جد بهاروند ها ) در آمد و از آن زمان رابطه تنگاتنگی  بین دیر کون و بهاروندها بوده که همدیگر را ( حالو خورزا ) « دایی  - خواهر زاده  » می نامیدند .

§        بر اساس روایات محلی پسران «دیر ک» عبارتند از یاقو، زینی ، نجف ، گلالی ، ساتیار ، کی رف ، تافی و طالب  همچنین برخی طایفه کرکینی ، شلوون ، هلدی ، هاک برنی ( آهوبرندی ) ، شروی و همچنین سه طایفه بزرگ میر ، بهارون و قلاون نیز از طوایف مهم و نامدار دیرک هستند که تا الان در صلح و صفا در کنار هم در بخش الوار گرمسیری زندگی می کنند و کمتر پیش آمده که دچار لغزش و درگیری شوند اگر هم شده با پا در میانی طوایف و بزرگان قبایل دیگر خیلی زود با هم صلح کرده اند .

*    «دیر کون » های اصیل نزدیک به 20 طایفه و گروه می باشند و تنها 8 طایفه از آنها فرزندان دیر ک 400 سال پیش می باشند .

o       در یک جمع بندی کلی می توان نوشت که ایل  دیر ک  ون( دیر  ک  وند )از مجموع طوایف و تیرهایی تشکیل می شود که چه بصورت نسبی و چه سببی به دیر ک منتسب می باشند .

1)     قلاوند و رشنو

2)     ساتیاروند و بهاروند

3)     شیخ

4)     نجفوند ( احمدها و مرادخانها ، هلدی )

5)     میر(میر عالی ، میر چناری ، میر شکاری )

6)      پاپی ( مال زیری ، خادم .....)

7)     قلاوند (شهاوند ، مهراب پور )

8)     یاقون ( یعقوب وند )

9)      سگوند

10) کاویانی

11)  شلووند

12) میرازوند

13) کوشکی

( اگر اسمی از طایفه ای برده نشده -بدون پیش داوری بوده و امیدوارم شما در شناساندن طایفها و قبایل الوار گرمسیری به دیگر مردم دنیا در هر کجا که هستند و میخواهند در مورد قبایل  لر  اطلاعاتی داشته باشند از طریق این وبلاگ  ما رو یاری کنید .)


[ بیستم آذر 92 ] [ 11:57 ق.ظ ] [ اندیمشکی ]

شهردار اندیمشک طی آئینی با حضور مدیر کل امور شهری و روستاهای استانداری خوزستان معرفی شد.

مدیر کل امور شهری و روستاهای استانداری خوزستان در این آئین گفت:یکی از مهمترین وظایف شوراها انتخاب شهردار است و در این راستا انتخاب شهردار اندیمشک پس از یک پروسه قانونی انجام می گیرد.

حمید جولانژاد افزود:انتخاب شهردار و تایید صلاحیت و مراحل قانونی آن مدت زمانی طول کشید و این امر طبیعی است.

وی گفت:حل مشکلات متعدد شهرداری اندیمشک نیازمند آرامش و همدلی است.

جولانژاد افزود:همه مسوولین شهرستان اندیمشک باید با همدلی تلاش کرده و زمینه حل مسائل موجود شهرداری را فراهم نمایند.

وی گفت:طبق قانون شوراها نمی توانند در عزل و نصب و مسائل دخالت مستقیم داشته باشند اما باید با نظارت بر عزل و نصب ها،مناقصه ها و سایر مسائل در حل مشکلات و ساماندهی امور پیشرو باشند.

فرماندار اندیمشک هم گفت:به گفته رهبر معظم انقلاب هیچ مصلحتی بالاتر از قانون وجود ندارد.

خداداد محمدی افزود:عمل به قانون از وظایف مهم همه ما است که باید آن را سرلوحه قرار دهیم.

وی  گفت:شهردار جدید باید با مدیریت امور و پرهیز از حاشیه ها نسبت به ساماندهی امور شهرداری تلاش کند.

عبدالرضا پاپی رییس شورای اسلامی شهر اندیمشک هم با بیان روند انتخاب شهردار اندیمشک، گفت:شورای اسلامی شهر اندیمشک در جلساتی که قبل از رسیمی شدن داشت از طریق فراخوان در صدد انتخاب شهردار برآمد.

وی افزود:آقای شریفی از بین 5 نفر انتخاب شد و به عنوان شهردار معرفی می شود.

پاپی گفت: اصلاح ساختار نیروی انسانی،اداری و مالی از جمله نکاتی است که باید شهردار جدید برای موفقیت خود به انها اهتمام جدی داشته باشد.

ماشاله شکیبا سرپرست شهرداری اندیمشک هم در این مراسم گزارشی از عملکرد خود ارائه داد.

احسان قلاوند رییس شورای شهر بیدروبه هم با اشاره به جدید تاسیس بودن شهر بیدروبه از مسوولین خواست در راستای حل مشکلات و محرومیت زدایی این شهر تلاش کنند.

در این مراسم محمد شریفی مقدم به عنوان شهردار اندیمشک و رامین هدایتی به عنوان شهردار شهر جدید بیدروبه معرفی شد.


پی نوشت: ضمن عذرخواهی بخاطر تاخیر در اطلاع رسانی برای شهرداران محترم آرزوی موفقیت میکنم.


[ یازدهم آذر 92 ] [ 10:39 ق.ظ ] [ اندیمشکی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


،خدا را شاکرم که توانستم اسباب آگاهی شما دوستان و مردم عزیز و فهیم اندیمشک و بخش الوار گرمسیری را فراهم کنم. مردمی که همیشه در سخت ترین شرایط آگاهانه تصمیم گرفته اند و وفاداری خود را به انقلاب نشان داده اند. مردم عزیز، ما همان هایی هستیم که نگذاشتیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن برسد. ما همان هایی هستیم که معروفیم به شهر یک هزار شهید. ما همان هایی هستیم که بهترین جوان هایمان را حتی تا به امروز تقدیم به انقلاب کرده ایم. ما همان هایی هستیم که افتخار کشور در میادین ورزشی، علمی و فرهنگی هستیم. پس امروز به خود می بالیم و افتخار می کنیم.

لازم می دانم از تمامی کسانی که در این مدت بنده را در هر چه بهتر شدن کیفیت وبلاگ با نظرهای سبز و هوشمندانه شان کمک و یاری کردند تشکر کنم. الحق و لانصاف حضور شما دوستان عزیزم گرمای خاص و ویژه ای به این وبلاگ داده . و لازم می دانم از شما برادران و خواهرانم خواهش کنم چنانچه کمی و کاستی وجود داشت که قطعا وجود داشته به بزرگی خودتان ببخشید و باز خواهش کنم که من و وبلاگ حقیرانه ام را تنها نگذارید.

با تشکر از همه شما

مدیریت وبلاگ


aslahtarineandimeshk@gmail.com

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 • تعبیر خواب
 • کوفه
 • ضایعات