تبلیغات
اصلح ترین اندیمشک

اصلح ترین اندیمشک
اندیمشک سرای مردم غیور و قهرمان 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظر خود را راجع به مطالب وبلاگ بگویید.


§        ساکنین بخش الوار گرمسیری عمداً ازتیره « دیر ک ون » از  طوایف و ایلهای بالا گریوه هستند، ایل موسوم به « دیر ک ون » که عده ای به اشتباه آن را « دریکوند » می نامند یکی از پر جمعیت ترین طوایف بالا گریوه است 

§        « دیر ک » مرکب از دو کلمه ی « دیر » به مفهوم « دی » به مفهوم « ده » و « رک » به مفهوم تکیه گاه و پشتیبان و در مجموع به معنی پشتیبان ده و یا کد خدا ی طایفه و ده و مفاهیمی از این دست است از سوی دیگر « دیرک » واحد سکه طلا نیز بوده است .

o       همچنین « دیر ک ون » نیز به دو صورت تلفظ می شود اما هم اکنون دریکوند خوانده می شود که اشتباه است ، این واژه در سال 1320 خورشیدی متداول شده است.

§        ایل « دیر ک ون » عبارت است از مجموع طوایف و تیرها یی که به نام «دیرک» نامی شده اند ، دکتر امان الهی که خود از این ایل می باشد در موارد مختلفی ایل  « دیر ک ون » را ترسیم کرده است که نتیجه برآیند آنها چنین است ( طوایف و گروهایی که روی هم رفته  « در کوند » ( به غلط دریکوند ) می نویسند نام گرفته اند از تیرهای مختلفی تشکیل شده اند و یا به عبارت دیگر منشأ واحدی ندارند .

§        وجه تسمیه « در کوندها » ناشی از نام « در ک » می باشد که معاصر شاهوردیخان آخرین اتابک قدرتمند لرستان بود که در ( 1006 ) به دستور شاه عباس صفوی به قتل رسید ، بر اساس روایت محلی تیره های ساتیاروند ، گلالی ، شورابی ، طالبوند ، زینی وند ، کرفند ، یاقوند و طافی از نسل « در ک »  می باشند و بنا به روایات محلی دختــــــر « درک »   به عقد بهار ( جد بهاروند ها ) در آمد و از آن زمان رابطه تنگاتنگی  بین دیر کون و بهاروندها بوده که همدیگر را ( حالو خورزا ) « دایی  - خواهر زاده  » می نامیدند .

§        بر اساس روایات محلی پسران «دیر ک» عبارتند از یاقو، زینی ، نجف ، گلالی ، ساتیار ، کی رف ، تافی و طالب  همچنین برخی طایفه کرکینی ، شلوون ، هلدی ، هاک برنی ( آهوبرندی ) ، شروی و همچنین سه طایفه بزرگ میر ، بهارون و قلاون نیز از طوایف مهم و نامدار دیرک هستند که تا الان در صلح و صفا در کنار هم در بخش الوار گرمسیری زندگی می کنند و کمتر پیش آمده که دچار لغزش و درگیری شوند اگر هم شده با پا در میانی طوایف و بزرگان قبایل دیگر خیلی زود با هم صلح کرده اند .

*    «دیر کون » های اصیل نزدیک به 20 طایفه و گروه می باشند و تنها 8 طایفه از آنها فرزندان دیر ک 400 سال پیش می باشند .

o       در یک جمع بندی کلی می توان نوشت که ایل  دیر ک  ون( دیر  ک  وند )از مجموع طوایف و تیرهایی تشکیل می شود که چه بصورت نسبی و چه سببی به دیر ک منتسب می باشند .

1)     قلاوند و رشنو

2)     ساتیاروند و بهاروند

3)     شیخ

4)     نجفوند ( احمدها و مرادخانها ، هلدی )

5)     میر(میر عالی ، میر چناری ، میر شکاری )

6)      پاپی ( مال زیری ، خادم .....)

7)     قلاوند (شهاوند ، مهراب پور )

8)     یاقون ( یعقوب وند )

9)      سگوند

10) کاویانی

11)  شلووند

12) میرازوند

13) کوشکی

( اگر اسمی از طایفه ای برده نشده -بدون پیش داوری بوده و امیدوارم شما در شناساندن طایفها و قبایل الوار گرمسیری به دیگر مردم دنیا در هر کجا که هستند و میخواهند در مورد قبایل  لر  اطلاعاتی داشته باشند از طریق این وبلاگ  ما رو یاری کنید .)


[ بیستم آذر 92 ] [ 12:57 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


،خدا را شاکرم که توانستم اسباب آگاهی شما دوستان و مردم عزیز و فهیم اندیمشک و بخش الوار گرمسیری را فراهم کنم. مردمی که همیشه در سخت ترین شرایط آگاهانه تصمیم گرفته اند و وفاداری خود را به انقلاب نشان داده اند. مردم عزیز، ما همان هایی هستیم که نگذاشتیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن برسد. ما همان هایی هستیم که معروفیم به شهر یک هزار شهید. ما همان هایی هستیم که بهترین جوان هایمان را حتی تا به امروز تقدیم به انقلاب کرده ایم. ما همان هایی هستیم که افتخار کشور در میادین ورزشی، علمی و فرهنگی هستیم. پس امروز به خود می بالیم و افتخار می کنیم.

لازم می دانم از تمامی کسانی که در این مدت بنده را در هر چه بهتر شدن کیفیت وبلاگ با نظرهای سبز و هوشمندانه شان کمک و یاری کردند تشکر کنم. الحق و لانصاف حضور شما دوستان عزیزم گرمای خاص و ویژه ای به این وبلاگ داده . و لازم می دانم از شما برادران و خواهرانم خواهش کنم چنانچه کمی و کاستی وجود داشت که قطعا وجود داشته به بزرگی خودتان ببخشید و باز خواهش کنم که من و وبلاگ حقیرانه ام را تنها نگذارید.

با تشکر از همه شما

مدیریت وبلاگ


aslahtarineandimeshk@gmail.com

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • تعبیر خواب
  • کوفه
  • ضایعات