تبلیغات
اصلح ترین اندیمشک

اصلح ترین اندیمشک
اندیمشک سرای مردم غیور و قهرمان 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظر خود را راجع به مطالب وبلاگ بگویید.


یادداشت های صدای سوم (1)

گام اول: رسالت حقیقی شورای شهر

پس از گذشت دو ماه از انتخابات شوراها اینک که فصل فروکشی آتش احساسات است موسم آن شده که ما برگزیدگان مردم در راستای رسالت مهمی که بر عهده داریم، کمر خدمت ببندیم و در شرایطی که هنوز فریادهای انتخاباتی ما، در فضای سیاسی شهر طنین انداز و پوسترها و عکس­های بیشمار بر باروی بی رنگ شهر خودنمایی می کند، لباس تبلیغ از تن درآریم و به پاسداشت آرای مردم ردای خدمتگزاری بر تن و با ایشان میثاق آبادانی ببندیم. بر همگان مبرهن و آشکار است که کتاب عملکرد شوراهای پیشین شهر می تواند چراغی باشد فراروی آینده ی ما در راهی که برای خدمت برگزیده ایم .

 نیک آشکار است که اعضای محترم شورای گذشته شهر با توجه به آگاهی و توان خود نسبت به جایگاه و وظایف و اختیارات قانونی شوراها در جهت رفع مشکلات شهر کوشیده اند. صرفنظر از مثبت یا منفی بودن بردار برآیند عملکرد آنان در جهت خدمت به شهر و شهروندان می توان عواملی را که در راستای ممانعت از ارائه خدماتی بهتر از جانب شورای شهر به مردم موثر بوده اند به دو دسته تقسیم کرد.

عامل اول: تاثیر پذیری برآیند نظر شورای گذشته از افراد و عوامل  و جریانات خارج از ساختار قانونی شوراها یکی از بزرگترین عوامل موثر در ناکامی این نهاد برخواسته از مردم در شهر اندیمشک بوده است. به صورتی که می توان گفت شورای شهر همواره در موازنه با کانون های قدرت در حالت انفعالی قرار گرفته است. آنچه امروز به عنوان ذهنیت مطرح جامعه از کلیت عملکرد شوراها بر جای مانده است این است که هر وقت مصلحت صاحبان قدرت و ثروت در تقابل با منافع عمومی و حقوق مسلم شهروندی مردمان این شهر قرار می گرفت در بسیاری از موارد کفه ی ترازوی تصمیم در شوراها، ناجوانمردانه به سمت و سوی اهداف آن گروه ها سنگینی می کرد.

عامل دوم: عامل مهم تر در جهت ناکامی شوراها در گذشته نداشتن روشی علمی در مطالعه، بررسی و عارضه یابی سیستماتیک مشکلات و ارائه راه حل های علمی و عملی جهت ریشه کن کردن مشکلات و سالم سازی سیستم خدمات رسانی به شهر بوده است.

آنچه روشن است این شهر زخمی است. درد مزمن در مفاصل نحیف شهر امان از باغ و بار و و بام بریده است. بنده معتقدم مردمان ساکن در شهر زخمی و بیمار، ما را اینگونه می خواهند؛ « مرهم موثر درمانگری باشیم بر این زخم های کهنه».

 معتقدم که اگر نگوییم اندیشه حاکم، ولی اندیشه غالب در شورای گذشته شهر ساختاری با خط کشی های جناحی بوده است و من به عنوان صدای برآمده از مردم، هر گونه مرزبندی مبتنی بر عشیره باوری و جناح بازی را با راه پیشرفت و ترقی در این شهر­، زاویه دار و ناصواب می دانم، چرا که اتخاذ هر تصمیم، بر مبنایی غیر از احترام و دفاع از حقوق شهروندی همه ی افراد و بدون توجه به جریان جناحی خاص، نمی تواند راه گشای بحران ها و معضلات شهر به عنوان مفهومی مدرن قرار گیرد.

وقتی در یک شهر مبنای تصمیم براساس خط کشی های سیاسی و قبیله ای استوار باشد شهر، روستایی با ویژگی عدم ارتباط صحیح است. به همین خاطر مفهوم شهر و شهروند، نه به عنوان اصطلاحی پویا در فرآیند جهانی شدن، بلکه به اجبار در چارچوبی واپس مانده قرار می گیرد و اینگونه است که صاحبان اصلی شهر_ شهروندان­_ خود را محصور در تعریف یک « روستای بزرگ » می بینند. آنچه مسلم است شهر ما درگیر مشکلات اساسی است و حل این مشکلات نیازمند عزم و  اراده ی جدی با برنامه ریزی اصولی در جهت استفاده حداکثری از منابع خدادادی  با بهره جستن علمی و اصولی از پتانسیل عظیم سرمایه ی انسانی نخبه ومتفکر شهرستان ممکن است.

بایسته است طرحی نو دراندازیم. و شهر وشهروند را در مسیر متعارف حرکت تکوینی قرار دهیم و این مهم نیازمند ارائه نقشه راهبردی با توجه به استعدادهای واقعی شهر است. لازم است همه امکانات و استعدادهای بالقوه را به کار گیریم و با ارائه طرح های کاربردی پتانسیل این شهر را پویاسازیم.  مجال شعار نیست و در راه درازی در پیش داریم، باید سمت پیشرفت و ترقی با نگاهی یکسان به شهروندان حرکت کنیم. به نظر میرسد با توجه به حرکت ابرآسای فرصت ها باید به آسیب شناسی به شکلی مدون در ابعاد گوناگون پیرامون شهر و شهرنشینی به مفهوم عام وبه طور خاص درباره اندیمشک بپردازیم. در این راه برگزاری همایش هایی با موضوعات مشخص برای طرح مسائل و مشکلات با بهره گیری از رای و نظر صاحبنظران و نخبگان در حوزه های گوناگون برای دستیابی به یک چارچوب نظری عمومی لازم الاجراست. اینک بر خود بایسته می دانم به عنوان یکی از منتخبین مردم در ابتدای کار در  شورای شهر پیمانی را که با شما مردم بسته ام تجدید نمایم. بارها در جلسات انتخاباتی به شما وعده داده ام که بر اساس نص صریح قانون شوراها از استقلال شورا به عنوان یک نهاد مدنی دفاع کنم و همچنین قول داده بودم که طرح برگزاری هم اندیشی های ادواری در پیوند با شهر اندیمشک( موضوعات و آسیب های آن) را عملی نمایم. امیدوارم با پذیرش لزوم این طرح و حمایت از آن از طرف دیگر دوستان فهیم و عزیز در شورای شهر یکی از اساسی ترین گام ها برای زمینه سازی تدوین نقشه راه شهر اندیمشک و ارائه چشم انداز اندیمشک فردا، در ابعاد مختلف برداشته شود.

با پذیرش این طرح؛ می توان نخبگان منزوی شده ی سالیان، که بنا به تصمیم گیری های نادرست سیاسی به حاشیه رانده شده اند را به میدان و سپهر سیاسیاجتماعی این شهر وارد کرد. به برکت نشست های هم اندیشی ادواری میتوان نیروهای مستعد شهر را در جنبه های مختلف با هم آشنا کرد تا با کادرسازی های تخصصی نیروهای کارگشای بالقوه شهرمان از حصار گمنامی خارج شوند . آری می توان تخصصِ متعهد و مغفول مانده را دیگر بار بر صدر نشانده و عقلانیت را در اولویت تصمیم گیری مدیریتی قرار داد. می توان نام مقدس زن را به عنوان نیمه ندیده شهر بر دفتر مدیریت آن زرکوب کرد و می توان با « آموزش حقوق شهروندی » که بارها وعده آن داده شد، در راستای رسیدن به جامعه ی مدنی گام برداشت.

شایان گفت است اینجانب مهدی قلی ­کیانی آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و البته انتقادات همه­ی شهروندان می­باشم.

m.gholikiani@Gmail.com

www.mehdigholikiani.ir

 


[ سی ام مرداد 92 ] [ 12:33 ب.ظ ] [ اندیمشکی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


،خدا را شاکرم که توانستم اسباب آگاهی شما دوستان و مردم عزیز و فهیم اندیمشک و بخش الوار گرمسیری را فراهم کنم. مردمی که همیشه در سخت ترین شرایط آگاهانه تصمیم گرفته اند و وفاداری خود را به انقلاب نشان داده اند. مردم عزیز، ما همان هایی هستیم که نگذاشتیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن برسد. ما همان هایی هستیم که معروفیم به شهر یک هزار شهید. ما همان هایی هستیم که بهترین جوان هایمان را حتی تا به امروز تقدیم به انقلاب کرده ایم. ما همان هایی هستیم که افتخار کشور در میادین ورزشی، علمی و فرهنگی هستیم. پس امروز به خود می بالیم و افتخار می کنیم.

لازم می دانم از تمامی کسانی که در این مدت بنده را در هر چه بهتر شدن کیفیت وبلاگ با نظرهای سبز و هوشمندانه شان کمک و یاری کردند تشکر کنم. الحق و لانصاف حضور شما دوستان عزیزم گرمای خاص و ویژه ای به این وبلاگ داده . و لازم می دانم از شما برادران و خواهرانم خواهش کنم چنانچه کمی و کاستی وجود داشت که قطعا وجود داشته به بزرگی خودتان ببخشید و باز خواهش کنم که من و وبلاگ حقیرانه ام را تنها نگذارید.

با تشکر از همه شما

مدیریت وبلاگ


aslahtarineandimeshk@gmail.com

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • تعبیر خواب
  • کوفه
  • ضایعات